Baltic Nuclear Energy Forum to platforma wymiany wiedzy i doświadczeń o innowacyjnych rozwiązaniach w energetyce jądrowej. Po sukcesie pierwszej edycji, zapraszamy na kolejną odsłonę Synergia dla atomu – jak dobrze wykorzystać kapitał regionów w rozwoju energetyki jądrowej?
Podczas sesji tematycznych skupimy się na local contencie. Pojęcie to odnosi się do poziomu zaangażowania lokalnych zasobów — takich jak siła robocza, usługi i materiały — w realizację projektów nuklearnych. Inne często stosowane określenia to „wkład lokalny” lub „udział krajowy,” które podkreślają wykorzystanie miejscowych zasobów i kompetencji w celu wspierania lokalnej gospodarki oraz zwiększania akceptacji społecznej dla projektów w energetyce jądrowej.
W kontekście projektów infrastrukturalnych, takich jak budowa elektrowni jądrowych, local content wiąże się z wymogami, aby część prac była wykonywana przez krajowe firmy lub przy użyciu krajowych materiałów, co ma wspierać rozwój lokalnego przemysłu i tworzenie miejsc pracy.
Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, który był obecny podczas pierwszej edycji BNEF, podkreślił wagę local contentu przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, nazywając go „krytycznie ważnym” elementem projektu. W jego opinii, local content powinien wynosić przynajmniej 50% w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku. Motyka zaznaczył, że duży udział polskich firm w tej inwestycji nie tylko wspiera gospodarkę, ale także przyczynia się do wzmacniania kompetencji lokalnych przedsiębiorstw i budowania krajowej wiedzy w sektorze energetyki jądrowej. Wskazał również na znaczenie współpracy z polskimi uczelniami, co pomoże zapewnić wyspecjalizowaną kadrę dla rozwijającej się branży.
W związku z tym wykłady oraz dyskusje w ramach paneli tematycznych będą dotyczyły między innymi: regulacji wpierających local content w energetyce jądrowej, strategii wdrożenia oraz rozwoju infrastruktury towarzyszącej budowie elektrowni jądrowej w kontekście szans dla lokalnego biznesu. Paneliści pochylą się również nad zagadnieniami związanymi z kształtowaniem kadry dla rozwoju przemysłu nuklearnego oraz rozwijaniem kompetencji lokalnych liderów. Nie zabraknie zagadnień związanych z dialogiem społecznym oraz długoterminowej wizji wpływu na gospodarcze, społeczne i klimatyczne aspekty inwestowania w energetykę jądrową.
Wzorem ubiegłego roku w ramach Baltic Nuclear Energy Forum odbędą się również warsztaty. O zakresie tematycznym będziemy jeszcze informować.
Rejestracja uczestników na konferencję jest już otwarta: https://bnef.pl/zarejestruj-sie/