18 / 02 / 2025

Polska elektrownia atomowa – stały postęp

Polski projekt atomowy postępuje, jakkolwiek pewnie nie tak szybko, jakbyśmy sobie tego życzyli. Inwestor, spółka Polskie Elektrownie Jądrowe S.A. – zawarł z wykonawcą (konsorcjum Westinghouse – Bechtel) tzw. kontrakt ESC (Engineering Service Contract). Z kolei sam wykonawca składa pierwsze zamówienia do polskich podwykonawców i dostawców związane np. z przygotowanie dokumentacji dla wykonania modeli elementów stanowiących część modułów reaktora. Niezależnie od prac prowadzonych przez wykonawcę, konieczne jest także zrealizowanie przez inne podmioty szeregu inwestycji towarzyszących, które są niezbędne dla funkcjonowania przyszłej elektrowni atomowej: wyprowadzenia mocy, rozbudowy linii kolejowych, rozbudowy układu drogowego, czy też budowy konstrukcji morskiej do rozładunku, tzw. MOLF.

Od strony regulacyjnej, w procesie legislacyjnym znajdują się w tej chwili dwa projekty ustaw, które mają na celu nowelizację tzw. specustawy jądrowej (Ustawa z dnia 29 czerwca 2011 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących). Pierwszy z nich przewiduje dokapitalizowanie inwestora i przyszłego operatora elektrowni atomowej kwotą 60,2 mld zł. Z kolei drugi projekt nowelizacji przewiduje wprowadzenie ułatwień związanych z realizacją samego procesu inwestycyjnego budowy elektrowni atomowej, w szczególności polegających na możliwości etapowania tegoż procesu.

Wsparcie PEJ sp. z o.o. w postaci dokapitalizowania jest jednym z elementów planu udzielenia pomocy publicznej, zarówno na wybudowanie elektrowni (pomoc inwestycyjna) jak i na jej późniejsze funkcjonowanie (tzw. pomoc operacyjna). Udzielenie takiego wsparcia musi być uprzednio zaakceptowane przez Komisję Europejską. Polski rząd złożył wniosek o zaakceptowanie tej pomocy jeszcze we wrześniu ubiegłego roku, a cały proces może trwać ok. 2 lat. Niezależnie od tego, spółka pozyskała wstępne deklaracje w zakresie finansowania dłużnego pozostałej części kosztów tej największej w historii Polski inwestycji infrastrukturalnej.

Wyzwaniom związanym z wdrażaniem energetyki nuklearnej w Polsce poświęcony będzie raport, który jest obecnie przygotowywany przez kancelarię Baker McKenzie we współpracy z Polityka Insight. Jego publikacja jest zaplanowana na początek marca bieżącego roku.

Zachcemy do zapoznania się z poprzednią edycją raportu pt. Jak zaszczepić atom w Polsce.

Autorzy: Agnieszka Skorupińska, partnerka kierująca Zespołem Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Baker McKenzie oraz Arkadiusz Ratajczak, senior associate, Zespół Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Baker McKenzie

Materiał Partnera:

Bake McKenzie