19 / 01 / 2024

W marcu Gdańsk stanie się Europejską Stolicą Atomistyki

Już w marcu 2024 na Pomorze zjadą się polscy i światowi eksperci i praktycy w dziedzinie fizyki jądrowej i energii atomowej. Spotkają się w ramach pierwszej edycji wydarzenia Baltic Nuclear Energy Forum.

Atom już teraz odgrywa ważną rolę w naszym regionie. Eksperci są zgodni – łączenie atomu i odnawialnych źródeł energii to optymalna i najlepsza droga do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa dostaw czystej i taniej energii. W perspektywie kolejnych dziesięcioleci elektrownie jądrowe mające powstać w naszym kraju będą kluczowym elementem miksu energetycznego. Budowa reaktorów wiąże się jednak z uzasadnionymi pytaniami – o aspekty finansowe, nowoczesne technologie zapewniające bezpieczeństwo, o potrzeby i interesy lokalnych społeczności, które będą musiały zmierzyć się z powstaniem tak poważnej infrastruktury oraz o to, jaka jest rola atomu w spójnej polityce Unii Europejskiej i dążeniu do zero emisyjności. 

Z potrzeby odpowiedzi na postawione pytania powstało Baltic Nuclear Energy Forum czyli platforma wymiany wiedzy i doświadczeń o innowacyjnych rozwiązaniach w energetyce jądrowej. Konferencja służy tworzeniu nowych perspektyw oraz rozwijaniu partnerstw, szczególnie w obszarze regionu Morza Bałtyckiego.

Podczas BNEF eksperci omawiać będą najnowsze trendy, technologie oraz wyzwania w tej dynamicznie rozwijającej dziedzinie. Poruszone zostaną zagadnienia finansowania niezbędnych inwestycji oraz istotne aspekty społeczne, środowiskowe i zdrowotne. Nie zabraknie dyskusji o roli energetyki jądrowej w aspekcie zrównoważenia bilansu energetycznego, technologiach wielkoskalowych, małych modułowych reaktorach jądrowych, innowacjach i rozwoju w sektorze energetyki jądrowej.

Wydarzenie zaplanowane jest w nieprzypadkowym miejscu i czasie, w dobie zmian i decyzji o globalnym znaczeniu. Transformacja energetyczna staje się jednym z kluczowych kierunków dyskusji o dalszym rozwoju, zarówno naszego kraju, jak i Pomorza, gdzie powstać ma pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce.

W ramach konferencji przewidziano sześć sesji tematycznych:

  • Technologie jądrowe w praktyce: gotowość do realizacji i jej horyzont według ekspertów i dostawców technologii
  • Technologie jądrowe dla społeczeństwa i przemysłu: pomysły inwestorów na portfolio mocy wytwórczych
  • Finansowanie energetyki jądrowej: modele finansowe
  • Proces uzyskiwania kluczowych decyzji administracyjnych
  • Aspekty społeczne i zdrowotne
  • Rola energetyki jądrowej w aspekcie kryzysu klimatycznego: podsumowanie preferowanych kierunków rozwoju energetyki jądrowej

Konferencji towarzyszą bezpłatne warsztaty a także wizyta studyjna (szczegółowe informacje wkrótce).

Wraz z konferencją powstaje również podcast ROZSZCZEPIENIE, w którym rozmawiamy z naukowcami i ekspertami z dziedziny fizyki jądrowej, energii atomowej, zmiany klimatu a także finansów, zdrowia publicznego oraz kwestii społecznych. Podcastu słuchać można na kanale Spotify: